Jak dobrze przygotować się do sesji?

Każdy rodzaj sesji fotograficznych wymaga innych przygotowań. Inaczej trzeba podejść do sesji noworodkowej, dziecięcej, ciążowej, rodzinnej czy kobiecej. Wiele z wymienionych niżej wskazówek jest także cennych w przypadku sesji portretowych w studio, zarówno kobiet jak i mężczyzn. Cel jest jeden – perfekcyjny wygląd i świetne zdjęcia. Poniżej zdradzamy sposoby i kilka trików, dzięki którym będziemy wyglądać naturalnie, świeżo i po prostu atrakcyjnie.

Należy jednak pamiętać, że każda sesja zdjęciowa wymaga przygotowania nie tylko ze strony fotografa! Wkład osoby pozującej jest równie ważny i ma ogromny wpływ na efekt finalny zdjęć.

Sesja dziecięca
Standardowa sesja fotograficzna odbywa się w naszym studio, jednak na życzenie klienta może ona odbyć się w plenerze.

Jak przygotować dziecko/dzieci do sesji fotograficznej?
W zależności od tego jakiego typu sesję zaplanujemy zrobić, takie gadżety i stroje będziemy wspólnie organizować. W studio znajduje się wiele ciekawych stylizacji dla dziecka w każdym wieku, nie mniej jednak pomoc w przygotowaniu odpowiedniej garderoby jest nieoceniony. Należy w tym celu przygotować dla niego takie ciuszki, w których według Ciebie wygląda najładniej bądź najzabawniej. Nie bój się zabawnych nakryć głowy, wielkich kokard, kolorowych bucików czy nawet biżuterii. Przed sesją ustalimy szczegółowo stylizację i miejsce sesji, opowiemy jak należy ubrać dziecko i w jakiej kolorystyce zabrać garderobę, a także jakich elementów należy unikać wybierając się na nią.

Piłka, lalka, czy cokolwiek innego z czym identyfikuje się Twoje dziecko będzie stanowić przyjemną odmianę i z pewnością pozwoli szybko pokonać początkową niepewność i zakłopotanie.

Jak wygląda taka foto – sesja?
W studio lub miejscu plenerowym umawiamy się na konkretny termin i godzinę. Sesje plenerowe odbywają się w godzinach popołudniowych, pod warunkiem sprzyjających warunków atmosferycznych (czyli gdy nie pada, chmury i brak słońca to pożądane warunki). W innym przypadku zmieniamy datę sesji. Proponuję na sesję przyjść zrelaksowanym, wypoczętym i nie umawiać się zaraz po sesji na spotkania, aby nie wywierać na siebie presji czasu i doprowadzać do stresujących sytuacji. Traktujmy sesję jako formę dobrej zabawy. Jeśli bohaterami foto – sesji będą kilku miesięczne szkraby zadbaj proszę o to by dziecko było wyspane i najedzone to zapewni mu dobre samopoczucie. Starsze dzieci lubią swoje zabawki, pluszaki itp. Zwyczajnie zabierzcie je ze sobą.

Sesja trwa ok. 2 godzin, w tym czasie zrobimy wiele różnych ujęć Twojego dziecka. Następnie z wielką starannością wybierzemy dla Was zdjęcia, które zostaną poddane cyfrowej obróbce i zgrane na zadrukowaną płytę zapakowaną w estetyczne opakowanie. Na życzenie możemy dodatkowo wywołać i oprawić owe zdjęcia w piękny album co sprawi, że w efekcie otrzymacie niepowtarzalną pamiątkę, którą będziecie mogli się pochwalić przed swoimi bliskimi.

Na sesję noworodkową trzeba zarezerwować sobie więcej czasu. Potrzebujemy min. 2-4 godzin.
Stylizacje dla najmłodszych dobierane są ze szczególną pieczołowitością.

Sesja ciążowe i kobiece.
Tradycyjnie ustalamy wspólnie datę i godzinę wykonania zdjęć, najlepiej z kilkudniowym wyprzedzeniem. Daje to czas na obmyślenie koncepcji sesji i jej realizację. Zadbaj o to, aby w tym dniu nie mieć umówionych żadnych ważnych spotkań, by się nie potrzebnie nie stresować. Stres i zdenerwowanie widać na fotografiach.
Zastanów się, jak chcesz wyglądać na fotografiach. Romantycznie i zwiewnie, czy energicznie i odważnie? Wystarczy, że przejrzysz magazyny mody. Przyjrzyj się sesjom zdjęciowym. Zobacz jak pozują modelki. Czy taki styl Ci się podoba czy wręcz przeciwnie? Czy są zdjęcia, które wyjątkowo Ci się podobają? Jeśli tak to dlaczego? Poszukaj inspiracji co do fryzury, makijażu czy nawet samej tematyki sesji zdjęciowej.
Pobaw się w stylistkę. Postaraj się wybrać kilka strojów, które chcesz założyć. Pamiętaj, aby dołączyć do nich akcesoria, buty, biżuterię. Jeśli jesteś zadowolona ze swojego wyboru, super! Jeśli niczego ciekawego nie znalazłaś, zastanów się czego Ci brakuje i wybierz się na małe zakupy w poszukiwaniu stroju specjalnego na tę okazję lub zadzwoń i postaramy się przygotować kreację w naszej bogatej garderobie.

Wystarczy wówczas, że na sesję zabierzesz tylko cielistą bieliznę (stanik typu bardotka) oraz obuwie. Przygotuj więc odpowiednie buty, zadbaj o to, aby były czyste (zwłaszcza podeszwy) i dobrane do stylizacji. Brudne obuwie może całkowicie zniszczyć drobiazgowo przygotowaną scenografię pozostawiając do tego brzydkie ślady na wykorzystywanym podczas sesji tle fotograficznym.

Twój wygląd to jeden z najważniejszych elementów! Zasada jest prosta: im piękniej będziesz wyglądała, tym lepiej będziesz czuła się w swojej skórze, a im lepszy nastrój, tym piękniejsze zdjęcia. Zadbaj o fryzurę, paznokcie i makijaż. Pamiętaj, bez starannego uprzedniego przygotowania fotograf będzie miał ograniczone możliwości.

Jeżeli jednak zdecydujesz, że potrzebujesz pomocy to możemy Cię uczesać i umalować.
Kilka dni przed zdjęciami warto zrobić peeling twarzy i ewentualnie całego ciała jeśli będzie to sesja odsłaniająca sylwetkę. Zadbaj o manicure i pedicure. Jeżeli nie jesteś zwolenniczką kolorowych paznokci to możesz je pomalować lakierem bezbarwnym lub w pastelowych jasnych kolorach. Decydując się na sesję aktu lub sesję w ciąży nie powinnaś nosić obcisłej bielizny w dniu sesji.
Jeśli to Twoja pierwsza sesja zdjęciowa, możesz być lekko zestresowana, ale nie martw się. Fotografia Smyka na pewno wprowadzi przyjazną atmosferę, pomoże Ci się rozluźnić i zadba o to, aby zdjęcia były piękne.

Panowie! Jeśli Wy również chcecie skorzystać z naszych usług i zrobić sobie u nas sesję fotograficzną, to sposób przygotowania do niej jest dla Was praktycznie taki sam (poza oczywiście niektórymi wyjątkami).

Sesje rodzinne.
Prawie wszystkie wskazówki, jak się do niej przygotować, zostały przedstawione wyżej. Tutaj jednak wielką rolę odgrywa spójny, wspólny strój wszystkich fotografowanych osób.

Podczas przygotowywania strojów na sesję rodzinną proponuję dobrać je w ten sposób, aby rodzice i dzieci byli ubrani w rzeczy tego samego koloru lub o podobnych odcieniach, na przykład niebieskie dżinsy oraz biała góra lub ciemne spodnie i błękitna (jasnoniebieska) góra. Mogą oczywiście być również inne kolory (np. brązy, szarości, pastelowe barwy). Radzimy unikać ubrań z dużymi, różnokolorowymi nadrukami, które odwracają uwagę od twarzy osób fotografowanych. Dla rodziców dobrze sprawdza się ubiór stonowany i podobny kolorystycznie. Dziewczynki uroczo wyglądają w zwiewnych jasnokolorowych sukienkach, a chłopcy w koszulach i rozpinanych swetrach.W warunkach studyjnych sporo zdjęć robimy na gołe stopy.

Unikamy pstrokatych barw, wzorów, logówek, napisów itp, które odwracają uwagę od głównego tematu zdjęcia – waszych twarzy i oczu.

Dobrze jest jeżeli zabierzecie ze sobą przynajmniej kilka ubrań – coś prostego, sportowego, ale również eleganckiego oraz różne warianty kolorystyczne. Z doświadczenia wiemy, że rodzice mają problem z doborem rzeczy, zabierzcie więc wszystko, co przyjdzie wam do głowy – razem wybierzemy :).
Im bardziej klasyczny ubiór, tym bardziej harmonijna fotografia, która świetnie będzie się prezentowała we wnętrzu waszego domu przez długie lata. Kolor przewodni sesji nada spójnej kolorystyki i odczucie więzi i jedności.

Nie przerażajcie się ilością informacji tutaj zawartym. Bo i tak najważniejszym i podstawowym warunkiem udanej sesji jest dobre samopoczucie wszystkich członków rodziny.

Serdecznie zapraszamy.